מסחר אלקטרוני

מסחר אלקטרוני

מסחר אלקטרוני, כשמו כן הוא, הוא מסחר במוצרים ושירותים באמצעות תווך אלקטרוני/ דיגיטלי. יחד עם זאת, לא כל מסחר שמערב אלמנטים אלקטרוניים נחשב למסחר אלקטרוני, אלא אך ורק מסחר המתנהל במסגרת תווך סוחר-לקוח, שכולו מבוסס על תשתית ומערכות אלקטרוניות. את עולם המסחר האלקטרוני רובנו מכירים מזירות מסחר המוניות, הנכללות במודל הנקרא B2C (Business to Consumer). זהו גם המודל הגדול, המורכב והדינמי ביותר בעולם זה. יחד עם זאת, ישנן גם לא מעט זירות המתמקדות במסחר שבין עסקים B2B (Business to Business), וזירות אלה, על אף שהן מקיימות פעילות במינונים נמוכים הרבה יותר, מגלגלות סכומים מכובדים מאוד.

היתרונות הרבים של אתרי מסחר אלקטרוני על פני חנויות קמעונאיות

אחרי שאמרנו את זה, בזירות המסחר האלקטרוני ניתן לקיים מסחר בכל פורמט וכל מודל עסקי, שקיים בעולם הרגיל, ולמעשה ניתן ליישם מודלים נוספים שאותם קשה עד בלתי אפשרי לקיים בעולם הרגיל. כך למשל, סייע סוג מסחר זה לקדם מאוד את מודל המכרז, שעד היום משמש ככלי מרכזי בכל זירות המסחר האלקטרוניות, וזאת לאור הקלות של קבלת הצעות, בדיקתן בזמן אמת ובחירת ההצעה הטובה ביותר. מסחר אלקטרוני מהווה קפיצת מדרגה בעולם המסחר גם לאור מבנה העלויות העדיף שלו על פני המודל הקמעונאי הרגיל. למעשה, אתרי המסחר הגדולים ביותר אינם מחזיקים ולו חנות אחת. אתרים אלה מתפעלים מחסנים לוגיסטיים אדירים, מהם נשלחים המוצרים לכל רחבי העולם.

האמיתות הסטטיסטיות של עולם המסחר המקוון באינטרנט

בכך למעשה, מתאפשרים לאותם אתרים להגיע גם לקהל רחב הרבה יותר, למעשה בלתי מוגבל בכל רחבי העולם, וגם לקיים את פעילותם בעלויות נמוכות משמעותית מאשר אלו של המודל הקמעונאי הרגיל. מבנה עלויות זה מאפשר לאותם אתרים להציע כמעט כל מוצר במחיר נמוך יותר מאשר הוא מוצע בחנות קמעונאית רגילה, אפילו לאחר שמוסיפים את עלות המשלוח. יחד עם זאת, דברים אלה לא נכונים לגבי כל מדינה. כך למשל, לאמריקאים יהיה זול יותר להזמין מוצרים מסין, ולישראלים יהיה זול יותר להזמין מוצרים כמעט מכל מדינה אחרת, אבל לסינים לא יהיה עדיף להזמין מאף מדינה פרט לסין. אי לכך, ניתן לזהות היום זרימה של פעילות מסחר אלקטרוני בכיוונים מאוד מוגדרים ודי חד סיטריים.

מסחר אלקטרוני

אבטחת מידע – תנאי חשוב ומכריע בהצלחת חנות מקוונת

עניין חשוב שכל מי שפותח אתר מסחר אלקטרוני צריך לתת עליו את הדעת הוא עניין אבטחת המידע. כיום, ישנה פתיחות רבה לאפשרות של רכישה ומכירה באמצעות האינטרנט, אך פתיחות זו מותנית בסטנדרטים האבטחתיים הקיימים, ובכל פעם שמתגלה פירצת אבטחה באתר גדול, ניתן להבחין בירידה זמנית בהיקף הפעילות. צרכן המשתמש בשירותי מסחר אלקטרוני, חושף למעשה את כל הפרטים האישיים החשובים לו, לרבות שם מלא, כתובת מלאה, מספר טלפון, לעיתים מספר ת.ז. וכמובן מספר כרטיס אשראי. אף צרכן לא היה מוסר את הפרטים האלה, לו היה מאמין כי הם אינם נשמרים ומאובטחים בצורה מוקפדת.

חוויית רכישה – אבן יסוד בהקמת אתר מסחר אלקטרוני

נושא האבטחה הוא גם אחד ממעצבי עולם המסחר האלקטרוני, בכך שהוא מהווה חסם כניסה משמעותי לאתרים חדשים ואתרים קטנים. מרבית הצרכנים מעדיפים לבצע את רכישותיהם באתרים גדולים ומוכרים, גם אם מצאו אלטרנטיבה זולה יותר באתר קטן וקיקיוני, פשוט בגלל שיקולי אבטחה אלה, בנוסף לשיקולים נוספים של חוויית רכישה (מדיניות החלפה, החזרה וכדומה), שבדרך כלל מובטחת ברמה גבוהה יותר באתרים המוכרים. כיום, קיימות מערכות מובנות לבניית אתרי מסחר מקוונים, מערכות המעניקות לבעלי האתר את כל הכלים הנדרשים לו כדי לקיים פעילות מקיפה בסטנדרטים הגבוהים ביותר, הנהוגים על ידי האתרים הגדולים והמובילים.

מחקר מעמיק לפני שיוצאים לדרך

בפתיחת אתר למסחר מקוון, חשוב מאוד לערוך מחקר מעמיק לפני שמתחילים עם הצעד הראשון. רבים מעריכים שכל המשימה היא לאסוף מספיק מוצרים, להעלות תמונות יפות, להוסיף תיאור אטרקטיבי ולהתחיל למכור. בפועל, זה רחוק מן המציאות, וזאת גם הסיבה שאתרי מסחר אלקטרוני רבים נותרים כאבן שאין לה הופכין. לפני פתיחת האתר יש לערוך מחקר יסודי שמקיף גם את ההיבטים העסקיים שיש לבחון בכל תהליך של הקמת עסק חדש, וגם את ההיבטים הצרכניים והטכנולוגיים הייחודיים למרחב המקוון. כמו כן, יש לבחון את כל ההיבטים של חוויית הלקוח בחנות המקוונת, ולבנות אותה בצורה מושלמת עד הפרט הקטן, לרבות נושא של מדיניות החזרה, משלוחים, אבטחה ושיווק דיגיטלי. כאמור, ישנן מערכות רבות שמספקות תמיכה מצויינת, וחשוב להכיר אותן לפניי ולפנים, וליישם אותן בצורה אופטימלית.

סיוע של איש מקצוע מתאים

כמו כן, בפתיחת חנות מסחר אלקטרוני, חשוב להבין שהצרכנים ברשת ישפטו את החנות שלכם על פי הסטנדרטים הגבוהים ביותר, המוכתבים על ידי האתרים הגדולים והמובילים בעולם. כדי לבנות איזשהו נתיב של הצלחה פוטנציאלית, חובה עליכם ליישם את הסטנדרטים הגבוהים ביותר, ואיש מקצוע מומחה יוכל בהחלט לסייע לכם בכך.


  דילוג לתוכן