ליווי וחשבות

ליווי וחשבות

חשבות הוא תחום מקצועי מוכר וידוע לכל מי שמנהל עסק עם עובדים, ספקים ולקוחות. תחום זה מיועד, פשוטו כמשמעו, לבצע את כל החישובים החשבונאיים הנדרשים, תוך התייחסות לכל הפרמטרים הרלוונטיים ותוך עמידה בכל עקרונות וכללי החוקים הרלוונטיים. זהו דווקא מרכיב הליווי שאינו ברור דיו לבעלי עסקים רבים, שאינם מבינים את משמעות הליווי ואת חשיבותו. ככלל, לו היינו רוצים לפשט את הנושא של ליווי וחשבות, ניתן להגדיר זאת כך:

·חשבות – יישום מרכיבי החישוב השוטפים בארגון

·ליווי – ייעוץ וטיפול במרכיבים חריגים ובמשברים ומניעת טעויות

ליווי וחשבות: ניהול שוטף מחד, טיפול בחריגים ובעיות מאידך

שירות ליווי וחשבות הוא שירות מתמחה, המאפשר לארגון לנהל את כל ההיבטים החשבונאיים של פעילותו העסקית באופן שוטף ועל פי החוק והכללים מחד, ומאידך להתמודד עם סוגיות חריגות, תקופתיות, סוגיות שאינן חלק מהניהול החשבונאי השוטף, ובתוך כך להימנע מטעויות שיכולות לעלות מאוד ביוקר, הן במונחים כספיים והן במונחים משפטיים (לקריאת מדריך לעצמאי לחצו כאן). במסגרת שירות זה, נכללים כל המרכיבים החשבונאיים של ניהול העסק, לרבות:

·חשבות שכר – משכורות, זכויות, תנאים סוציאליים, פיטורין, גיוס עובדים, הטבות, זכויות, חובות ויחסי עובד מעביד

·ליווי וייעוץ – סיוע לארגון בכל הקשור לתקנות והחוקים המשפטיים והחשבונאיים של ניהול ההון האנושי בארגון, הסכמים, תהליכי גיוס ופיטורין, התנהלות מול רשויות המס והמוסד לביטוח לאומי ועמידה בכל התקנות הרלוונטיות

נושא הליווי בתחום החשבונאי הוא נושא קריטי וחשוב לכל ארגון. במובנים רבים, רואה החשבון של הארגון הוא זה שמעניק את הליווי הנדרש בנושאים חשבונאיים, אלא שרואה החשבון עוסק יותר בהיבטים המיסויים של הניהול החשבונאי, בחשבות מיסים יותר מאשר בחשבות סביב הנושאים הפנימיים בארגון, כמו חשבות שכר למשל. את אותו כנ"ל ניתן לייחס גם לנושא הליווי והייעוץ. רואה החשבון של הארגון יספק לו את כל הייעוץ הנדרש סביב תשלום המיסים, הוצאות שניתן לנכות, דו"חות שיש להגיש, התמודדות עם בירורים וחקירות מס וכדומה, אך לא הוא איש המקצוע שיעניק לארגון את הייעוץ הנדרש ברמת העובד הבודד, יחסי העבודה, הסכמי עבודה וכדומה.

ליווי וחשבות

גורם מקצועי חיצוני או פונקציה אורגנית?

לצורך כך נדרש גורם מקצועי מתמחה, המספק את השירות הייחודי סביב נושא ליווי וחשבות, וזאת הסיבה שאכן ישנם גורמים מתמחים כאלה שמספקים את השירות. ישנם ארגונים בהם כל נושא החשבות לרבות היבטי הייעוץ והליווי, מקבלים מענה באמצעות פונקציה ארגונית אורגנית בתוך הארגון, אך מודל זה נהוג בעיקר בקרב ארגונים גדולים, שעבורם יש את ההצדקה והצורך לשלב פונקציה כזאת בתוך הארגון. עבור עסקים קטנים וארגונים בינוניים, שירות ליווי וחשבות חיצוני הוא הפתרון הטוב ביותר, היעיל ביותר, הזול ביותר והאפקטיבי ביותר, והאתגר היחיד שעומד בפניכם הוא למצוא את ספק השירות המתאים לארגון.

בחירת ספק על בסיס שני מישורים

את בחירת הספק כדאי לעבור בתהליך שמבוסס על שני מישורים: קבלת המלצות וחוות דעת מכל מקור אפשרי, לרבות חברים, בני משפחה, מכרים, קולגות ואנשי מקצוע, לרבות רואה החשבון שלכם. מישור זה יסייע לכם למקד את מאמצי החיפוש סביב ספקים פוטנציאליים. במישור השני, חשוב לבחון את הספקים השונים, לבחון את מגוון השירותים שלהם, את בסיס הלקוחות שלהם ואת מפרט השירות שהם מספקים. מפרט שירות עשיר יכול בהחלט להיות כרוך בעלות גבוהה יותר, אך אין זה אומר שמדובר בשירות יקר. חשוב למצוא ספק שירותי ראיית חשבון מקצועי, ואף להעיר את תשומת ליבכם לצרכים שאתם עצמכם אינם מודעים להם, ויכול גם להציע את השירות במחיר אטרקטיבי.


  דילוג לתוכן