שלבים בפתיחת עוסק זעיר – מה צריך לדעת?

התהליך של פתיחת עוסק זעיר ברשות המיסים הוא תהליך פשוט מאוד, אבל התהליך הכולל נמתח עוד לפני שמגיעים אל רשות המיסים, ולאורך התהליך ישנם מספר שלבים בפתיחת עוסק זעיר שאותם אתם רוצים להכיר כדי להבטיח שאתם מקבלים את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם, מעבר להיבט הטכני של פתיחת התיק. הדבר הראשון שאתם רוצים לעשות הוא להגדיר את סוג העסק שלכם. עבור עסקים שאמורים לעבוד עם לקוחות עסקיים כמרכיב חשוב בפעילות העסקית, ייתכן שעוסק זעיר היא לא האפשרות הנכונה ביותר, בגלל חוסר היכולת שלכם להפיק חשבוניות מס ללקוחות המשלמים.

תחילה יש לקבל החלטה לגבי צורת ההתאגדות המיטבית עבורכם

עבור לקוחות עסקיים ישנה חשיבות רבה ליכולת שלהם לנכות מע"מ ובהיעדר חשבונית מס שהם מקבלים על התשלום, הם אינם יכולים לנכות מע"מ מסך התשלום. במידה והעסק מיועד לשרת בעיקר צרכנים פרטיים סופיים, בעיה זו אינה רלוונטית עבורכם וייתכן שאף תעניק לכם יתרון תחרותי קל מאחר ואתם יכולים להציע את המוצר ללא תוספת מע"מ. על כן, כחלק מהרשימה של שלבים בפתיחת עוסק זעיר, החליטו תחילה האם מודל זה של התאגדות אכן מתאים לכם, לפני שאתם עוברים לפתיחת התיק בפועל. שיחה עם מנהל חשבונות או רואה חשבון יכולה לסייע לכם מאוד, ולחשוף בפניכם שיקולים שאתם אולי לא מכירים, ויכולים להשפיע מאוד על החלטתכם.

 

פתיחת עוסק זעיר

 

שלבים בפתיחת עוסק זעיר: הורידו, מלאו והכינו את כל הטפסים הנדרשים

לאחר שקיבלתם החלטה להמשיך עם יתר השלבים בפתיחת עוסק פטור, היכנסו לאתר של רשות המיסים והורידו את כל הטפסים הנדרשים לפתיחת התיק. באתר רשות המיסים תוכלו לקבל את כל המידע אודות ההיבטים הטכניים והפרוצדורליים הנדרשים, לרבות טפסים שעליכם למלא במקרה שאתם ממשיכים לעבוד כשכירים ועליכם לבצע תיאום מס, או כאשר אתם נשואים ועליכם להביא בחשבון גם את הכנסות בן או בת הזוג. הדפיסו את כל הטפסים הנדרשים, מלאו אותם על פי ההוראות וארגנו אותם בתוך תיקייה מסודרת.

פתיחת התיק בפועל במשרדי רשות המיסים

את פתיחת התיק בפועל, בין אם תבחרו להתייעץ עם רואה חשבון ובין אם לאו, תוכלו לבצע במשרדי רשות המיסים במקום מגוריכם. זהו כבר שלב מתקדם בסדרת שלבים בפתיחת עוסק זעיר, ומשמסרתם את הטפסים הנדרשים במשרדי רשות המיסים, לא יחלפו שבועות מעטים ותקבלו את האישור הנדרש בדואר. בשלב הזה, סיימתם למעשה את תהליך פתיחת התיק, וזאת בהנחה שהכל עבר חלק. כאמור, ישנם לא מעט מקרים בהם הטפסים אינם ממולאים כנדרש, ולעיתים סימון אחד קטן חסר באחד הטפסים יכול להוביל לעיכוב משמעותי בתהליך פתיחת התיק. בהתאם לכך, אם אתם רוצים להיות בטוחים בכך שכל השלבים בפתיחת עוסק זעיר יבוצעו כנדרש וללא טעויות, יהיה זה נכון מבחינתכם להאציל את המשימה על רואה חשבון או מנהל חשבונות שישמחו לעשות זאת עבורכם תמורת סכום סמלי של מספר מאות שקלים.

השתמשו בקבלות מותאמות אישית לעסק שלכם

כעת, עליכם להדפיס פנקס קבלות שאיתו תעבדו מול לקוחותיכם. כמו כן, ייתכן שבסוגים מסויימים של עסקים יהיה עליכם לנהל חוברת תקבולים. גם על העניין הזה יוכל לענות לכם מנהל חשבונות מוסמך או רואה חשבון, וזאת סיבה אחת נוספת שמצדיקה מבחינתכם פנייה לאיש מקצוע. על כל קבלה יש לציין את פרטי העסק קרי, שם העסק ומספר העוסק הזעיר שקיבלתם (מספר הזהות שלכם). הן לטובת הנראות שלכם בפני לקוחות והן למען הסדר הטוב, כדאי להשתמש בקבלות מודפסות בהתאמה אישית לעסק שלכם, ולא בפנקס קבלות גנרי שאותו ניתן לקנות בחנויות כלי כתיבה שונות.

השאר את פרטיך ונחזור אליך בהקדם:  דילוג לתוכן